Ranking wyrzynarek - TOP 10 polecanych modeli

| 0 Komentarzy
Wyrzynarki to jedne z podstawowych i najczęściej wybieranych elektronarzędzi. Które są najlepszym wyborem?

Wyrzynarka stanowi podstawowe narzędzie w rękach zarówno majsterkowicza-amatora, jak i zawodowego stolarza.

Ranking wyrzynarek 2023

Z pomocą wrzynarki łatwo przytniesz drewno, płytę meblową, a nawet metal czy tworzywa sztuczne. Bardziej zaawansowane modele odznaczają się trwałością oraz wydajnością wystarczającą do codziennej wielogodzinnej pracy, a także szeregiem interesujących funkcji ułatwiających wykonywanie rozmaitych zadań. Jednak nawet budżetowe wersje są w stanie oszczędzić Ci dużo czasu i sił, na przykład podczas dopasowywania paneli podłogowych.

Najczęściej wybierane wyrzynarki

Z niniejszego rankingu dowiesz się, jakie modele wyrzynarek są najchętniej wybierane przez klientów, a także jakimi parametrami kierować się podczas zakupu. Niezależnie, czy istotniejszy jest dla Ciebie stosunek jakości do ceny, niski poziom drgań, czy po prostu zależy Ci, by wyrzynarka była tania i spełniała swoje zadanie, na pewno znajdziesz urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Dowiesz się też, czy lepszym wyborem jest zasilanie sieciowe, czy akumulatorowe oraz jak moc silnika przekłada się na maksymalną głębokość cięcia różnych materiałów.

W zależności od producenta i modelu, wyrzynarki nieco różnią się między sobą konstrukcją i zastosowanymi technologiami oraz funkcjami. Mimo to, ich podstawowym zadaniem pozostaje zawsze wycinanie i przycinanie różnych materiałów. W stosunku do innych powszechnie stosowanych narzędzi posiadają one szereg zalet sprawiających, że znajdują zastosowanie tak w podstawowych, jak i bardziej złożonych zadaniach. Przykładowo, w porównaniu do klasycznej piły ręcznej wymagają o wiele mniejszego nakładu sił i czasu do wykonania tego samego zadania.

W stosunku do nieco potężniejszych i bardziej kosztownych elektronarzędzi, takich jak ukośnica, pilarka czy szlifierka kątowa, wyrzynarka odznacza się wyższą precyzją i mniejszym ryzykiem przypalenia ciętego materiału. Z jej pomocą bez trudu wytniesz zarówno proste, jak i nieregularne kształty oraz dopasujesz do siebie poszczególne elementy. Jest to okupione nieco wolniejszą pracą i trudnościami w radzeniu sobie z twardszymi materiałami, ale o ile nie musisz na co dzień ciąć betonowych płyt chodnikowych, wyrzynarka na pewno Cię nie zawiedzie.

 

Najważniejsze cechy dobrej wyrzynarki

Zasada działania każdej wyrzynarki opiera się na jej elektrycznym silniku, wprawiającym w ruch posuwisto-zwrotny brzeszczot, czyli rodzaj wymiennej piły. Z tego względu jednym z kluczowych parametrów urządzenia jest jego moc. W przypadku ręcznych modeli, wyrzynarek elektrycznych może ona wynosić od około 300 do nawet ponad 800 W. Jeżeli swoją wyrzynarkę planujesz wykorzystać do cięcia drewna czy płyty meblowej, taki zakres mocy przekłada się na maksymalną grubość rzazu od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.

Tnąc stal czy aluminium, musisz pamiętać, że są to materiały o wiele twardsze niż płyta wiórowa czy drewniana deska. W zależności od posiadanego modelu możesz liczyć w tym przypadku na głębokość cięcia od kilku do kilkunastu milimetrów. Do metalu przydaje się niższa prędkość obrotowa. Podobnie jak w przypadku wiertarek i innych elektronarzędzi, praktycznie w każdej wyrzynarce regulacja szybkości jest realizowana precyzyjnym spustem. Z jego pomocą dostosujesz prędkość pracy do twardości materiału, rodzaju brzeszczotu i swoich umiejętności.

Wyrzynarki akumulatorowe oparte są zwykle na baterii 18 lub 20 V, zapewniającej parametry pracy zbliżone do słabszych modeli sieciowych. Spotykane są też wersje z akumulatorem 10,8 lub 12 V wyróżniające się lżejszą, bardziej kompaktową konstrukcją i przeznaczone do mniej wymagających zadań, za to oferujące doskonałą łatwość prowadzenia. Zaletą urządzenia takiego jak wyrzynarka Makita jest precyzja cięcia oraz niski poziom hałasu. Maksymalna prędkość obrotowa może być jednak niższa niż w konkurencyjnych modelach.

Podczas wyboru idealnej wyrzynarki istotne są też jej dodatkowe funkcjonalności. Nawet najlepsza pod względem mocy czy poziomu hałasu może się okazać mało praktyczna, jeżeli jest zbyt duża i ciężka albo nie oferuje przydatnych rozwiązań. Jednym z nich jest beznarzędziowa wymiana brzeszczotów, dzięki której pewnie i szybko osadzisz w narzędziu element tnący, a także wymienisz go bez potrzeby dokręcania imbusem śrub. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne podczas intensywnej pracy, gdy tniesz materiały wymagające użycia różnych brzeszczotów.

Przydatne w codziennych zadaniach jest również elektryczne oświetlenie miejsca cięcia realizowane zwykle jasną diodą LED. Ułatwia ono prowadzenie wyrzynarki po zaplanowanej i wyrysowanej linii. W droższych modelach spotkać można nawet laserowy wskaźnik, który nie tylko pokaże Ci, którędy prowadzony będzie brzeszczot, ale i umożliwi cięcie „na azymut”, w kierunku obranego punktu. Widoczność miejsca pracy i jego czystość poprawia też dysza odprowadzająca pyły. Może ona działać samodzielnie lub w połączeniu z odkurzaczem.

W przypadku modeli akumulatorowych istotne może być szybkie ładowanie, zwłaszcza jeżeli zdarza Ci się pracować dłużej i nie dysponujesz zapasową baterią. Dobra ładowarka pozwala szybko wrócić do wykonywanego zadania, skracając przestój w pracy. Niezależnie od wybranego typu urządzenia zwróć uwagę na to, czy zapewnia stabilny chwyt. Pracująca wyrzynarka może generować silne wibracje, które są trudne do stłumienia i wpływają na dokładność cięcia oraz gładkość uzyskanej krawędzi. Pewny uchwyt pozwala zminimalizować te problemy.

Wśród funkcji cięcia warto wyróżnić tak zwane podcinanie. W tym trybie brzeszczot wykonuje zarówno ruchy w górę i w dół, jak i w przód i tył. Pozwala to zmniejszyć nacisk, jaki musisz wywrzeć na urządzenie, by poprawnie cięło. Z tego względu dobrze sprawdza się przy rzezaniu bardzo grubych materiałów, wywierających znaczny opór na brzeszczot. Z kolei cięcie tworzyw sztucznych ułatwia opcja ustawienia brzeszczotu pod łagodniejszym kątem natarcia, nieprostopadłym do stopy urządzenia.

Przydatnym, a często niedocenianym rozwiązaniem jest spotykana raczej w urządzeniach z górnej półki możliwość skośnego montażu stopy. Dzięki niej wykonasz cięcie pod kątem, pozwalające na estetyczne wykończenie narożników budowanej szafki czy innego mebla. Stopy większości modeli oferują też opcję montażu dodatkowej prowadnicy. Z jej pomocą łatwo wykonasz cięcie w stałej odległości od krawędzi opracowywanego materiału.

Najczęściej wybierane typy wyrzynarek

Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się urządzenia ręczne i stołowe. Te pierwsze dzielą się na modele żelazkowe obsługiwane jedną ręką i z uchwytem grzybkowym przeznaczonym do pracy oburącz. W obu przypadkach styk narzędzia z ciętym materiałem zapewnia metalowa stopa. Oscylacyjna praca brzeszczotu przesuwającego się prostopadle do niej zapewnia realizację rzazu. Często istnieje możliwość zamontowania stopy pod kątem, co pozwala realizować skośne cięcia. Opcjonalna prowadnica umożliwia cięcie w stałej odległości od krawędzi materiału.

Wyrzynarka stołowa to bardziej profesjonalny sprzęt, z którego zalet skorzysta na przykład warsztat stolarski. Co ciekawe, często oferuje ona mniejszą moc i głębokość cięcia niż model ręczny. Rekompensuje to jednak jej wysoka wydajność oraz precyzja, zwłaszcza gdy założony jest włosowy brzeszczot. Oczywiście z jej pomocą możesz też ciąć metal i tworzywo sztuczne. Z oczywistych względów jest jednak znacznie trudniejsza w transporcie, co ogranicza jej użyteczność podczas drobniejszych prac w terenie.

Wśród modeli ręcznych ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się urządzenia sieciowe i akumulatorowe, takie jak wyrzynarka Bosch. Te pierwsze zapewniają wyższą moc, przekładająca się na większą głębokość cięcia i często wyższe maksymalne obroty. Podczas pracy z nimi uważaj jednak na sposób prowadzenia przewodu, który łatwo jest nieopatrznie naciąć. Modele z zasilaniem bateryjnym sprawdzają się świetnie wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do gniazdka sieciowego i zapewniają doskonałą precyzję cięcia.

Co ciekawe, nie rozróżnia się typów wyrzynarek ze względu na cięty materiał. Dostosowanie jej do pracy z metalem, drewnem czy innym podłożem realizuje się poprzez wymienny brzeszczot i regulację prędkości pracy. Większość popularnych modeli ręcznych współpracuje z popularnym mocowaniem typu T, co pozwala łatwo dokupić brzeszczoty odpowiednie do konkretnych zadań. W wielu przypadkach może być wykorzystana również piła włosowa, pozwalająca uzyskać większą precyzję kosztem głębokości cięcia.

Niezależnie od typu wyrzynarki zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie. Antypoślizgowe wykończenie uchwytu pozwala bezpieczniej i pewniej pracować z Twoim narzędziem. Wspomniane już oświetlenie i dysza odprowadzająca pył ułatwiają uzyskanie wysokiej precyzji i oszczędzają Ci sprzątania po pracy. W niektórych przypadkach w zestawie znajduje się dedykowana walizka służąca do przechowywania i przenoszenia wyrzynarki. Mieści ona też w sobie Twój komplet brzeszczotów.

Najpopularniejsi producenci wyrzynarek

W zależności od wybranego budżetu i typu urządzenia znajdziesz produkty wielu renomowanych firm. Dobrym przykładem solidnego urządzenia w korzystnej cenie jest wyrzynarka Graphite. W ofercie firmy znajdziesz modele ręczne, zarówno z zasilaniem sieciowym, jak i akumulatorowym, opartym na baterii 18 V. W swoim segmencie wyróżniają się one dobrym wyposażeniem, obejmującym dyszę odprowadzającą pyły oraz oświetlenie LED. Niektóre modele wyposażone są też we wskaźnik laserowy oraz funkcję podcinania, zwiększającą szybkość cięcia kosztem precyzji.

Podobnym wyposażeniem cechuje się nieco droższa wyrzynarka Ryobi. W tym przypadku możesz liczyć na dołączoną do zestawu dedykowaną walizkę. Ciekawym rozwiązaniem w ofercie japońskiej firmy jest też funkcja SURELOCK, wskazująca, czy brzeszczot został poprawnie osadzony w swoim gnieździe. W ofercie producenta znajdują się modele ręczne, zarówno z zasilaniem sieciowym, jak i akumulatorowym 18 V. Co ciekawe, nawet model z baterią zapewnia aż 10 cm głębokość cięcia w drewnie.

Wyrzynarka DeWalt, również występująca w ręcznych wersjach sieciowych i akumulatorowych, to już bardziej profesjonalne urządzenie z wysokiej półki cenowej. Na tle konkurencji odznacza się wysoką trwałością i – nawet w modelach bateryjnych – głębokością cięcia w drewnie sięgającą kilkunastu centymetrów. Dostępna jest zarówno w wersjach żelazkowych, jak i z uchwytem grzybkowym, pozwalając Ci dobrać typ urządzenia do swoich preferencji i przyzwyczajeń.

Nieco bardziej przystępne cenowo są popularne wyrzynarki Bosch i Makita. Szeroka oferta obu tych renomowanych producentów obejmuje pełne spektrum rodzajów i mocy urządzeń. Znajdziesz więc zarówno podstawowe modele sieciowe o mocy około 400 W, jak i zaawansowane, dedykowane profesjonalistom wydajne wersje akumulatorowe, wyposażone w system redukcji drgań. W obu przypadkach możesz liczyć na niezawodność popartą wieloletnią obecnością producentów na rynku i zgodność akumulatorów z innymi urządzeniami marek.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.